Українська мова як державна

Скільки української мовної території, стільки й української державності. 

Іван Заєць

Правописний тренінг 

22 лютого 2024 року до Міжнародного дня рідної мови Анастасія Кузнєцова, старший викладач кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти МОІППО, провела другий тренінг авторського навчального курсу «Правописна грамотність сучасного освітянина» для науково-педагогічних і педагогічних працівників інституту.

  Під час онлайнового заняття викладачі й методисти поглибили знання про вживання великої букви за нормами Українського правопису–2019 (велика і мала букви в першому слові рубрик; велика буква в особливому стилістичному використанні; назви свят і суспільних заходів; назви сайтів, соціальних мереж, пошукових систем тощо). Учасники тренінгу вдосконалили вміння і навички нормативного написання загальнопедагогічної і фахової лексики, виконавши низку практичних завдань: вправа-мотивація «Мовні ревізори» (робота в зум-кімнатах), аналіз мовленнєвих ситуацій і готових медіатекстів, активні діалоги, «Рефлексія аргументованих компліментів».

Захід відбувся в атмосфері продуктивної партнерської взаємодії всіх учасників як складник інноваційного проєкту кафедри «Державна мова як дух, зброя та інтелект педагога Миколаївщини».

Українська мова на Півдні України

21 лютого 2024 року науково-педагогічні і педагогічні працівники кафедри теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти МОІППО долучилися до онлайн-студії «Українська мова на Півдні України: сміливість бути нескореною», організованою Херсонською академією неперервної освіти до Міжнародного дня рідної мови. Захід відбувся в рамках І Південного фестивалю «Рідна мова – шлях до перемоги!» (Херсонщина – Миколаївщина – Одещина).

Викладачі й методисти взяли участь в обговоренні важливих актуальних проблем розвитку й функціонування української мови сьогодні за основними напрямами: державна мова на Півдні; молодь єднає українська; успадковані стереотипи про неукраїнськомовний Південь; освіта державною мовою; українська на Півдні: радикально не можна помірно.

Анастасія Кузнєцова, старший викладач кафедри, провела інтерактивний практикум «Нестереотипно про українськомовний Південь», залучивши присутніх освітян до виконання цікавих завдань з опанування норм наголошування сучасної української літературної мови: «У нас говорять так», «Хмарки акцентологічних кальок», «Руханка уважних».

Щиро вдячні колегам за плідну партнерську взаємодію в ім'я Української Перемоги!

IV Відкритий марафон з української мови

01 грудня 2023 року розпочнеться перший етап IV Відкритого марафону з української мови. Учасниками цього інтелектуального змагання можуть бути учні 3–11 класів закладів загальної середньої освіти, учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти, студенти закладів фахової передвищої та вищої освіти.

Для участі у Марафоні потрібно до початку першого етапу зареєструватися на платформі з визначення рівня знань за покликанням https://cutt.ly/3wQRe5GO.

Цього року приєднатися до Марафону можна протягом усього періоду проведення змагання: з 01 по 24 грудня. Однак завдання етапів Марафону, які вже завершені відповідно до графіку, не будуть доступні для виконання.

Графік проведення етапів Марафону:

I етап – Культура слова. Лексикологія, фразеологія (з 14:00 01 грудня до 20:00 03 грудня);

II етап – Граматика. Синтаксис, морфологія, словотворення (з 14:00 08 грудня до 20:00 10 грудня);

III етап – Правопис. Орфографія, пунктуація, фонетика, орфоепія (з 14:00 15 грудня до 20:00 17 грудня);

IV етап – Робота з текстом (з 14:00 22 грудня до 20:00 24 грудня).

Метою проведення Марафону є розвиток в учнівської і студентської молоді стійкої мотивації й свідомого прагнення до вивчення української мови.

Організатором Марафону є Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» за сприяння Асоціації інноваційної та цифрової освіти та компанії «UBOS.tech».

Робочу групу зі створення тестових завдань для Марафону очолює Сергій Дмитрієв, кандидат філологічних наук, доцент кафедри загального та словʼянського мовознавства Одеського національного університету імені Іллі Мечникова.

Детальну інформацію про Марафон можна знайти тут https://imzo.gov.ua/.../iv-vidkrytyy-marafon-z-ukrains.../

Української багато не буває!

День української писемності та мови

9 листопада 2022 року кафедра теорії й методики мовно-літературної та художньо-естетичної освіти Миколаївського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти провела заходи до Дня української писемності та мови із залученням працівників закладу. Працювали в змішаному форматі: очно з 15 аудиторії МОІППО (17 осіб) та дистанційно (64 особи).

Галина Гич, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри, у вітальному слові звернулася до учасників з мотивувальними настановами, зауваживши, що під час війни, як ніколи, стало зрозуміло: саме слово єднає українців, формуючи спільноту людей, готових відстоювати ідентичність і самобутність. 

Анастасія Кузнєцова, старший викладач кафедри, провела експрес-студію «Українською про українське». Популяризуючи традиції державної мови та розширюючи обізнаність освітян із нормами й канонами сучасного мовного дискурсу, ладниця звернула увагу на виразні ознаки української мови на орфоепічному, акцентологічному, орфографічному, лексичному й словотвірному рівнях.

Олена Підкопай, провідний бібліотекар МОІППО, презентувала бібліографічну хвилинку, означивши читацькі орієнтири сучасних педагогів: «Український правопис в ілюстраціях», «Уживаймо влучно», «Помилкаріум».

Об 11.00 розпочалося написання радіодиктанту національної єдності. Вшановуючи силу та красу українського Слова, його незламність, милозвучність і сучасність, усі учасники заходу мали змогу відчути причетність до спільноти однодумців, зробити внесок у популяризацію рідної мови та перевірити власну грамотність. 

Підсумовуючи результати роботи, Анастасія Кузнєцова у форматі філологічної консультації обговорила з учасниками заходу текст написаного диктанту.

Попри часті й тривалі повітряні тривоги урочисті заходи були плідними. Доказом цього стали висновки науково-педагогічних і педагогічних працівників МОІППО про нагальну потребу всіх українців докладати значних зусиль для збереження і розвитку державної мови.